Śląska Rzecz 2014 – werdykt jury

Skład jury:
prof. Michał Stefanowski, przewodniczący jury Wiceprezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 
prof. Czesława Frejlich,Redaktor Naczelna kwartalnika projektowego „2+3 D”, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, 
Ewa Gołębiowska, Dyrektor Zamku Cieszyn, 
Jerzy Skakun, projektant, studio graficzne Homework, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, 
Marcin Piotrowski,kierownik Zespołu Projektowania Doświadczeń w Play,
Juraj Blaško,projektant, Akademia Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie, 
Lucyna Sikora, Dyrektor Zespołu ds. Doradztwa i Informacji Funduszu Górnośląskiego S. A. Oddział w Katowicach,

Zwycięzca konkursu „Śląska Rzecz 2013”:
kategoria: produkt
terminal parkingowy Multic
producent:
Multic Technology sp. z o. o., Bielsko-Biała
projekt:
funkcjonalność, budowa wewnętrzna urządzenia:
Maciej Brzezicki
Andrzej Brzezicki
Rafał Białogłowicz
Adam Pilarz
wizualizacja i estetyka produktu:
Wojciech ZającJedno rozwiązanie pozwala na wielość wariantów użytkowych w zależności od potrzeb właściciela parkingu, który może oferować klientom np. wjazd jednostronny, dwustronny, czy zdalne odczytywanie numerów rejestracyjnych samochodów. Na tle konkurencyjnych produktów prosty w obsłudze. Zadbano także o innych użytkowników, jak serwisanci, którym oddano do pracy logicznie rozplanowane wnętrze urządzenia. Mimo prostej formy, powstał dobry jakościowo produkt, który stwarza szansę na rozbudowanie oferty o dodatkowe usługi.


zwycięzca konkursu Śląska Rzecz 2014
kategoria: grafika użytkowa
system informacji wizualnej dla budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wdrożenie:
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Katowice
Projekt:
Justyna Kucharczyk
Agnieszka Nawrocka
na zlecenie
Konior Studio

 

Projekt pokazuje, jak powinna wyglądać modelowa współpraca między architektem a projektantem systemu informacji wizualnej. System nie jest dodatkiem do budynku, ale jego organiczną częścią - był projektowany równolegle do pracy zespołu architektów. Jest widoczny, ale na tyle dyskretny, by nie konkurować z przestrzenią. Jego autorzy musieli przewidzieć zachowania 1800 melomanów i zaplanować ich ruch w obiekcie. Pomyślano nie tylko o informacji dla gości, ale o oznaczeniu strefy dla muzyków i innych pracowników, a także parkingów i terenu zewnątrz budynku.

 

Zwycięzca konkursu „Śląska Rzecz 2013”:
kategoria: usługa


„Dizajn ze sznurka. Projekt aktywizujący społeczność inspirowany sztuką ludową” w ramach projektu „Dizajn na pograniczu. Re-kreacja miast na pograniczu polsko-czeskim”
realizacja:
Gmina Czechowice-Dziedzice
projekt:
Magdalena Kamińska
Magdalena Zawieja

 

Pomysł na ożywienie przestrzeni publicznych. Jego zaletą jest zaangażowanie w proces projektowy użytkowników, czyli czechowicką społeczność, a także wykorzystanie elementów lokalnej tożsamości kulturowej. Projekt może być stałym elementem przestrzeni, ale może być wykorzystywany w innych kontekstach i funkcjach, np. w szkole. Choć projekt jest pracą magisterską, pokazuje wysoką świadomość, zarówno młodych projektantów, jak i odważnych samorządowców.

 

Nagroda Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych
kategoria: produkt
kolekcja mebli K2
producent:
Paged Meble S. A., Jasienica
projekt:
Tomek Rygalik / Studio Rygalik

 

Kolekcja produktów wykorzystujących technologię giętej sklejki, z której słynie firma, ale nadająca jej nowy, eklektyczny wyraz. Osiągnięto ten cel, łącząc tapicerowane siedziska ze sklejkowymi oparciami i elementami z gięciny. To nie tylko projekt wizerunkowy, inaczej plasujący firmę na międzynarodowych targach, ale propozycja dla przestrzeni publicznych, typu hotele, czy restauracje. Oryginalność formy, w subtelny sposób odwołującej się do góralskiej tradycji rzemieślniczej, idzie w parze z ergonomią.

 

Nagroda Specjalna

kategoria: produkt
trzewiki ochronne STARR UP
producent:
P. W. Demar, Mstów
projekt:
Marek Dewódzki
Marcin DewódzkiProjekt pokazujący nieoczywistość dizajnu. Przykład, jak wykorzystywać nowe technologie i materiały, uwzględniając jednocześnie przepisy BHP i wpływając na kulturę pracy, a wszystko dzięki dostrzeżeniu potrzeb grupy użytkowników – pracowników fizycznych. Buty są wyposażone w lekki podnosek kompozytowy, chroniący palce przed uderzeniem, mogą też posiadać antyprzebiciową wkładkę z kevlaru. Zapewniające bezpieczeństwo i wygodę trzewiki stają się przedmiotem pożądania – projekt sprawia, że wszyscy chcieliby je nosić.

 

Nagroda Specjalna
kategoria: grafika użytkowa
książka „Plica Polonica”
wydawca:
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom
projekt:
Roman Kaczmarczyk

 

Publikacja towarzysząca wystawie „Plica Polonica” (z łac. kołtun polski) stawiającej pytania o nasze miejsce w kraju i na świecie. Publikacja, złożona z tekstów oraz części pokazywanych na wystawie prac, jest dokumentem tego spotkania. Przykład wydawnictwa na najwyższym poziomie projektowym i edytorskim, od doboru papieru po detale wykończenia. Nawiązuje do klasycznej typografii poprzez format, twardą oprawę i krój pisma, które łączą się ze współczesnymi elementami graficznymi. Książka oddziałuje na wszystkie zmysły.


Nagroda Specjalna

kategoria: grafika użytkowa
system oznakowania zewnętrznego i wewnętrznego „Kierunek biblioteka” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jejkowicach
wdrożenie:
Gminna Biblioteka Publiczna, Jejkowice
projekt:
Motor Studio s. c., Kraków
Andrzej Leraczyk
Natalia Bilska
opracowanie techniczne:
Stowarzyszenie ODBLOKUJ, Warszawa
inż. arch. Matylda Gąsiorowska
w ramach projektu „kierunek: biblioteka” prowadzonego przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej na zamówienie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego.Biblioteka w Jejkowicach skorzystała z konkursu „Kierunek biblioteka” i wdrożyła elementy systemu oznakowania oparte na poradniku STGU i Stowarzyszenia Odblokuj. Dzięki temu stała się bardziej widoczna w przestrzeni gminy, zyskała nowych użytkowników, którym łatwiej też poruszać się wewnątrz budynku dzielonego z innymi instytucjami. System podkreśla rolę biblioteki jako miejsca spotkań, edukacji i integracji mieszkańców. A Jejkowice – najmniejsza gmina wiejska w Polsce – stały się dobrym wzorem do naśladowania.