Śląska Rzecz 2013 – werdykt jury

Skład jury:
Przemysław Dębowski, grafik, założyciel wydawnictwa Karakter, 
Czesława Frejlich, wykładowca na ASP w Krakowie i redaktor naczelna kwartalnika projektowego „2+3D”, 
Maja Ganszyniec, projektantka, Studio Ganszyniec, 
Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn, 
Bogumiła Jung, projektantka i prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych,
Ake Rudolf, koordynator projektów w Internationales Design Zentrum w Berlinie, 
Lucyna Sikora, dyrektor Zespołu ds. Doradztwa i Informacji Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego,
Barbara Szafir, zastępca dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. 


kategoria: produkt
Zwycięzca konkursu „Śląska Rzecz 2013”:
Śpiwór Radical Custom 1Z
producent:
PSS Ewa Piątkowska-Pająk Pajak Sport
projekt:
Wojciech Kłapcia, Wojciech PająkProjekt odwołujący się do trendów stawiających na indywidualizację. Produkt został wzbogacony usługą, umożliwiającą umieszczenie na jego zewnętrznej warstwie z tyveku dowolnej grafiki. Nabywca zarazem otrzymuje ekwipunek, który po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, a zapewnia komfort termiczny w potwierdzonym certyfikatem przedziale temperatur. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie śpiwora, przypominającej bańkę termosu oraz optymalnemu wykorzystaniu właściwości izolacyjnych puchu z polskich gęsi.


Nagroda Specjalna:  
Kolekcja sof i foteli Fin
Producent:
Marbet sp. z o. o.
Projekt:
Tomasz Augustyniak

 

Kolekcja nawiązuje stylistyką do najlepszych tradycji polskiego wzornictwa poprzez wykorzystanie prostych formy oraz materiałów  –  sklejki i wysokogatunkowej wełny, produkowanej przez bielski zakład włókienniczy. Dzięki współpracy z projektantem, firma rozszerzyła swoją ofertę z myślą o odbiorcy szukającym mebli o minimalistycznym wzornictwie i wariantach, umożliwiających tworzenie własnych wersji. Jury doceniło strategię producenta, inwestującego w dobry design jako narzędzie rozwoju firmy.

 

Kategoria: grafika użytkowa

Zwycięzca konkursu „Śląska Rzecz 2013”:
Katalog „Design zakontenerowany” i identyfikacja wizualna wystawy
wydawca:
Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
projekt:
Marta Gawin

 

Świeża i odważna identyfikacja wizualna. Na wystawie oraz w katalogu wykorzystano piktogramy nawiązujące do logo projektu Design Silesia, w ramach którego powstały Mobilne Kontenery Designu. Ich identyfikacja ma ciężki, industrialny charakter, odwołujący się  do przemysłowej historii Śląska, ale zarazem wnosi nową jakość w promocji regionu. Zaprojektowano ją jako część szerszej kampanii, w tym edukacyjnej, której zadaniem było pokazywanie cech dobrego wzornictwa. Projekt sam stał się najlepszym tego przykładem.  

 

Nagroda Specjalna
System komunikacji wizualnej na Jasnej Górze
wdrożenie:
Jasnogórskie Centrum Informacji – Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze
Projekt:
Dandelion – Jakub Szufnarowski & Piotr Gawiński,
konsultacje merytoryczne:
Jerzy Maciejowski (współautor piktogramów)
Tomasz Bocheński

 

Wyzwaniem było stworzenie systemu znaków czytelnego i ułatwiającego poruszanie się pielgrzymom z różnych stron świata po Jasnej Górze. Powstały projekty podkreślające duchowy aspekt odwiedzanych miejsc, a zarazem zawierające w prostym symbolu ich esencję. Elementy systemu nie konkurują z zabytkową architekturą, dopasowując się do otoczenia. Projektowanie wkroczyło do strefy związanej z turystyką sakralną, przełamując jednocześnie wzorce estetyczne obecne w miejscach o podobnym charakterze.       

 

Kategoria: usługa  

Zwycięzca konkursu „Śląska Rzecz 2013”:
Spółdzielnia Socjalna Parostatek
realizacja:
Spółdzielnia Socjalna Parostatek
projekt:
Zespól Spółdzielni Socjalnej Parostatek: Paulina Adamska-Malesza, Anna Falkiewicz, Anna Krężelok, Anna Pillar, Urszula Szwed, Justyna Świerczek, Alicja Woźnikowska-WoźniakZaczęło się od zbadania kompetencji i potencjału założycielek spółdzielni socjalnej, tworzących dla siebie miejsca pracy. Drugi  poziom projektowania usługi to ciągłe rozpoznawanie potrzeb mieszkańców Cieszyna oraz innych użytkowników, i dostosowywanie oferty do odbiorców. Udało się połączyć tak różne działania jak: budowa konstrukcji z żywej wierzby, projektowanie graficzne, organizowanie warsztatów oraz spływów kajakowych Olzą, twórczo wykorzystując atuty Cieszyna oraz aktywizując  lokalną społeczność.

 

Nagroda Specjalna:
Cykl „Spektakle bez barier” – spektakle dla osób niewidomych i niesłyszących
realizacja:
Teatr Polski
projekt:
Artur Szczęsny,  Sabina Muras, Maciej Pilecki (tłumacz języka migowego, surdopedagog), Izabela Künstler (audiodeskrypcja), Stefan Knothe (lektor), Hubert Tereszkiewicz (identyfikacja wizualna)

 

Poszerzono grono odbiorców sztuki o osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu poprzez wprowadzenie audio deskrypcji i języka migowego do przedstawień teatralnych. Projekt jest wynikiem świadomie prowadzonych badań, a do jej realizacji zaproszono licznych specjalistów.  Spektakle z ułatwieniami są otwarte dla wszystkich, także widzącej, czy słyszącej publiczności. Plusem projektu jest atrakcyjny graficznie sposób informowania o usłudze, który będzie rozbudowany o materiały drukowane w języku Braille’a.